Veracruz, Olivier Rolin
Een meesterlijk verhaal over liefde, bedrog en de grenzen van de literatuur, waarin Prix Femina-winnaar Olivier Rolin de lezer meevoert naar het Mexicaanse Veracruz voor een ontmoeting met de mysterieuze Dariana.
Inhoud en thema's
"Veracruz" vertelt het verhaal van een Franse schrijver die in de Mexicaanse havenstad wacht op Dariana, zijn geliefde die niet komt opdagen. Kort na haar afwezigheid ontvangt hij in zijn hotel een envelop met vier korte verhalen, waarin verschillende personages hun verdorvenheid en obsessies onthullen.
Het boek bestaat uit meerdere verhaallagen die elkaar kruisen: de liefdesgeschiedenis tussen de schrijver en Dariana, en de vier ingesloten verhalen over drie mannen en een femme fatale in een vervallen paleis. Rolin gebruikt deze structuur om fundamentele vragen te stellen over de aard van de literatuur, waarheid en fictie.
"De literatuur is een eindeloos bedrog," laat Rolin zijn hoofdfiguur concluderen, waarmee hij de kern van het boek blootlegt.
Het verhaal onderzoekt thema's als mannelijke obsessie, de macht van verhalen en de vraag wat werkelijkheid is in een wereld vol fictie. De raamvertellingen vormen een opstap naar beschouwingen over de rol van literatuur en de relatie tussen waarheid en leugen.
Historische context
"Veracruz" verscheen oorspronkelijk in 2016 bij uitgeverij Verdier in Frankrijk, tijdens een periode waarin Rolin zijn reputatie als een van de belangrijkste hedendaagse Franse schrijvers had gevestigd. Het boek past in zijn oeuvre van romans die fictie en realiteit vermengen, een kenmerk dat zijn werk sinds de jaren negentig kenmerkt.
De Nederlandse vertaling verscheen in 2018 bij Uitgeverij Vleugels als onderdeel van hun Franse reeks, een serie die zich richt op kwaliteitsvolle Franse literatuur. De uitgave viel samen met een hernieuwde belangstelling voor Franse literatuur in Nederland, mede door de successen van auteurs als Michel Houellebecq en Annie Ernaux.
Over de auteur
Olivier Rolin (geboren 17 mei 1947 in Boulogne-Billancourt) is een gerespecteerde hedendaagse Franse schrijver. Hij bracht zijn kinderjaren door in Senegal en studeerde vervolgens wijsbegeerte en letteren aan het Lycée Louis-le-Grand en de École normale supérieure in Parijs.
Rolin won in 1994 de Prix Femina voor zijn roman "Port-Soudan", een van de belangrijkste Franse literaire prijzen. Zijn andere onderscheidingen omvatten de Prix France Culture voor "Papieren tijger" (2003) en de Prix du Style voor "De weerman". Zijn broer Jean is eveneens een gerenommeerd schrijver.
Na zijn studietijd was Rolin actief in de maoïstische beweging Gauche prolétarienne, een ervaring die zijn latere werk zou beïnvloeden. Hij werkt als freelance journalist voor Libération en Le Nouvel Observateur en heeft meer dan twintig romans en essays gepubliceerd.
Rolins werk kenmerkt zich door de verweving van fictie en realiteit, literatuur en geschiedenis. Hij wordt beschouwd als een meester in het genre van de literaire reisverhalen en heeft een bijzondere fascinatie voor vergeten historische figuren.
Media-ontvangst
"Veracruz" werd in Nederland positief ontvangen door de literaire kritiek. Literair Nederland prees het boek als een "fraaie proeve van wat literatuur kan betekenen" en vergeleek Rolins aanpak met die van Italo Calvino. De recensent benadrukte hoe Rolin erin slaagt om fundamentele vragen over literatuur en werkelijkheid te stellen.
De Standaard plaatste "Veracruz" in hun lijst van beste boeken van de week, met de kwalificatie "literatuur als eindeloos bedrog". De krant prees de vernuftige structuur waarin "drie mannen en een femme fatale de hoofdrolspelers zijn in dit vernuftige verhaal."
NRC Handelsblad nam het boek op in hun lijst van 109 beste boeken van 2018, waarbij het werd omschreven als een "klein meesterwerk van een van Frankrijks grootste schrijvers van nu". De Volkskrant waardeerde Rolins vermogen om "pure fictie te schrijven waardoor we ons moeten laten overrompelen".
Uitgeverij Vleugels en de Franse reeks
Uitgeverij Vleugels werd opgericht door uitgever en typograaf Marc Vleugels en is gevestigd in Bleiswijk. De uitgeverij is een voortzetting van Studio 3005 en richt zich hoofdzakelijk op literaire uitgaven met bijzondere aandacht voor vormgeving.
De Franse reeks van Uitgeverij Vleugels heeft zich ontwikkeld tot een prestigieuze serie die kwaliteitsvolle Franse literatuur toegankelijk maakt voor Nederlandse lezers. Andere titels in de reeks omvatten werken van Caroline Lamarche, Cécile Coulon en Leslie Kaplan.
Marc Vleugels staat bekend om zijn gedegen kennis van de boekgeschiedenis en typografie, waarmee hij boeken ontwerpt die zowel inhoudelijk als vormtechnisch excelleren. Zijn werk werd erkend in de Nederlandse grafische wereld en hij ontving verschillende onderscheidingen voor boekvormgeving.
Vertaling door Katelijne De Vuyst
De Nederlandse vertaling werd verzorgd door Katelijne De Vuyst (geboren 1958 in Aalst), een gerenommeerde literair vertaalster die zich specialiseert in Franse literatuur. Zij studeerde Romaanse filologie aan de Universiteit Gent en voltooide een vervolgopleiding Literair Vertalen aan de Lessius Hogeschool Antwerpen.
De Vuyst is de vaste vertaalster van Olivier Rolin en heeft sinds 1995 Franse proza en poëzie naar het Nederlands vertaald. Zij is ook redacteur van de Poëziekrant en geeft regelmatig workshops literair vertalen. Haar vertalingen worden geprezen om hun literaire kwaliteit en trouw aan de oorspronkelijke tekst.
Productinformatie:
Titel: Veracruz
Auteur(s): Olivier Rolin
Vertaler(s): Katelijne De Vuyst
Omslagontwerp: Marc Vleugels
Uitgeverij: Uitgeverij Vleugels, Bleiswijk
ISBN: 9789078627456
Taal: Nederlands
Bindwijze: Paperback met flappen
Aantal pagina's: 96
Illustraties: Nee
Editie: 2018, tweede druk
Afmetingen: 21,0 x 14,0 x 1,0 cm
Gewicht: Onbekend
Conditie: Vrijwel nog als nieuw exemplaar. Stempel boekhandel op schutblad
EAN: 9789078627456
Bijzonderheden: Deel van de Franse reeks van Uitgeverij Vleugels, Prix Femina-winnaar auteur
Categorieën: Franse literatuur, Hedendaagse romans, Uitgeverij Vleugels, Franse reeks, Olivier Rolin, Literaire fictie
Prijs exclusief verzendkosten
Dit vindt u misschien ook interessant / You might also find this interesting
Frankrijk & zijn grote schrijvers, Guus LuijtersFrankrijk & zijn grote schrijvers – Guus Luijters onthult de levens en legendes van Baudelaire, Flaubert, Rimbaud en meer. Een rijk leesboek over Franse literatuur en cultuur. Vrijwel nog als nieuw exemplaar.
€ 16,95
Open zee, Catherine PoulainEen rauw en poëtisch verhaal over een vrouw op zee
Open zee – Catherine Poulain’s literaire debuut over een jonge vrouw die haar leven riskeert op de vissersboten van Alaska. Een ode aan vrijheid, natuur en overleven.€ 11,95
Betty Blue, Philippe DjianNederlandstalige edtie
Eerste druk, 1988
Met dit onomwonden vertelde verhaal van een allesverterende liefde bereikte de jonge Franse schrijver Philippe Djian onmiddellijk de Franse bestsellerlijsten. Binnen enkele weken tijd…€ 11,95
De wetteloze paden van Mexico, Graham GreeneOp Schrijvers Voeten
Schaars! (slechts één stuks op voorraad)
Nog mooi en net exemplaar
In het voorjaar van 1938 begint de jonge Graham Greene aan een ontdekkingsreis door de binnenlanden van Mexico. Zijn eerste doel is om…€ 21,95
Diego en Frida, Jean-Marie Gustave Le ClézioDiego Rivera is de wereldberoemde frescoschilder uit Mexico: revolutionair, vrouwenverleider, egoïst en de lelijkheid zelve. De buitengewone kunstenares Frida Kahlo, door een ongeluk verminkt, bezit een verwarrende schoonheid en…
€ 8,95
De pijn, Marguerite DurasEerste druk, 1985
Uitgave met de mooie omslag van Ger Lataster
Nog mooi en net exemplaar
De pijn speelt aan het eind van de oorlog, in april 1945. De geallieerden rukken steeds verder op in Duitsland, een na een worden de…€ 29,95
Kleedkamer in kindertijd, Patrick ModianoGebonden in linnen kaft met stofomslag
Eerste druk, 2021
Winnaar Nobelprijs 2014
‘Toen ik haar zag zitten achter het smeedijzeren hekwerk tussen café en biljartzaal, kon ik haar gelaatstrekken niet meteen goed onderscheiden.…€ 14,95
Aurora schrijft, H.M. van den BrinkHet is januari 1966. Een man gaat aan boord van een olietanker om in Buenos Aires voor het laatst de liefde van zijn leven te ontmoeten. In de jaren veertig heeft ze hem verlaten, sindsdien schrijft ze hem erotische brieven. Omdat…
€ 8,95
Dans voor Emma, Ard VolkersHardcover
Eerste druk, 2009
Zo goed als nieuw exemplaar
Ferdinand is – ondanks de afwijzing door de theateracademie twintig jaar geleden – een gevierd acteur geworden. Zelf twijfelt hij nog voortdurend aan zijn talent en hij…€ 8,95
