Aan het werk – James C. Kennedy
Waarom vinden Nederlanders werk zo belangrijk, terwijl ze internationaal gezien niet uitzonderlijk veel uren werken? In Aan het werk onderzoekt historicus James C. Kennedy hoe de Nederlandse opvattingen over arbeid sinds de wederopbouw zijn veranderd – en hoeveel er achter het vertrouwde beeld van Nederland als hardwerkend land schuilgaat.
Het essay verscheen in 2021, het jaar waarin Aan het werk het thema was van de Maand van de Geschiedenis.
Van wederopbouw tot welvaart
Kennedy begint kort na de Tweede Wereldoorlog. Werken stond in het teken van de wederopbouw en werd voorgesteld als een vanzelfsprekend onderdeel van de Nederlandse volksaard.
Maar volgens Kennedy is dat beeld te eenvoudig. Ook tijdens de wederopbouw zochten Nederlanders naar een verhouding tussen werk, vrije tijd en privéleven. Toen de welvaart toenam, veranderde bovendien de plaats die arbeid in het dagelijks leven innam.
Kennedy volgt die ontwikkeling door de tweede helft van de twintigste eeuw: van wederopbouw en economische groei naar een periode van hoge werkloosheid en vervolgens naar een arbeidsmarkt waarin juist weer steeds meer van mensen wordt gevraagd.
Wat verwachten we van werk?
Daarmee gaat Aan het werk niet alleen over hoeveel Nederlanders werken, maar vooral over wat zij van hun werk verwachten.
Werk moet inkomen verschaffen, maar voor veel mensen ook interessant of zinvol zijn en ruimte laten voor een leven daarbuiten. Tegelijkertijd blijken de eisen om aan het arbeidsproces te mogen deelnemen hoog. Kennedy besteedt onder meer aandacht aan mensen met een lichamelijke beperking en aan migranten van wie opleidingen en diploma's niet zonder meer aansluiten op de Nederlandse arbeidsmarkt.
Zo wordt de geschiedenis van arbeid ook een geschiedenis van veranderende verwachtingen over welvaart, vrije tijd, zelfstandigheid en deelname aan de samenleving.
Een Amerikaanse blik op Nederland
James C. Kennedy (1963) is een Amerikaans-Nederlandse historicus die zich specialiseert in de moderne Nederlandse geschiedenis. Juist zijn Amerikaanse achtergrond geeft dit essay een interessant uitgangspunt.
Kennedy vergelijkt het Nederlandse arbeidsethos met zijn ervaringen in de Verenigde Staten. Nederlanders werken volgens hem minder uren dan hij vanuit Amerika gewend was, maar stellen tegelijkertijd hoge eisen aan wat werk moet bieden en aan de balans tussen werk en privéleven.
Die blik van buitenaf gebruikt hij om vanzelfsprekendheden over de Nederlandse arbeidsmoraal opnieuw te bekijken.
Maand van de Geschiedenis 2021
Aan het werk verscheen in 2021 bij het gelijknamige thema van de Maand van de Geschiedenis. Het is een compact historisch essay van slechts 64 pagina's waarin Kennedy de ontwikkeling van het Nederlandse arbeidsethos vanaf de wederopbouw verbindt met vragen die nog altijd herkenbaar zijn: hoeveel willen we werken, hoeveel moeten we werken en welke plaats willen we dat werk in ons leven inneemt?
Conditie
Vrijwel nog als nieuw exemplaar.
Productinformatie
Titel: Aan het werk
Auteur: James C. Kennedy
Uitgever: Prometheus, Amsterdam
Jaar: 2021
Druk: eerste druk
Verschijningsdatum: 28 september 2021
Bindwijze: paperback met flappen
Afmetingen: 18,9 × 11,0 × 0,8 cm
Pagina's: 64
ISBN: 9789044648928
Taal: Nederlands
Conditie: vrijwel nog als nieuw
Genre: geschiedenis / essay
Thema's: arbeid, arbeidsethos, Nederland, wederopbouw, welvaart, werkloosheid, werk-privébalans, naoorlogse geschiedenis, Maand van de Geschiedenis
Doelgroep: lezers met belangstelling voor Nederlandse geschiedenis, arbeid en maatschappij en de veranderende betekenis van werk.
Prijs exclusief verzendkosten.
GRATIS verzending binnen Nederland bij besteding van € 50,00 of meer.
Onze boeken worden zorgvuldig verpakt en verzonden.
Dit vindt u misschien ook interessant / You might also find this interesting
De kwetsbaren, Will TinnemansAls het om hard werken gaat scoren de topfitte, hoogopgeleide Nederlandse arbeidskrachten goed op internationale ranglijstjes. Voor mensen die het tempo en de complexiteit op de werkvloer niet kunnen bijbenen is nauwelijks plaats.…
€ 9,95
Liever kleine baas dan grote knecht, Tessel PollmanDe Nederlandse middenstand 1920-1970
Dit boek geeft een meeslepend en vaak verrassend beeld van de kleine ondernemer tussen 1920 en 1970, een grote beroepsgroep waarmee iedereen te maken had en die steeds zeldzamer is…€ 14,95
Ontregelen, Jos van der LansDe herovering van de werkvloer
Hoe te ontsnappen aan de bureaucratie: over de onmacht van de professionals en hun pogingen de burger tegemoet te treden Een kwarteeuw schrijft, denkt en praat Jos van der Lans inmiddels over de…€ 8,95Tip van Stip
De gewone man, Jos PalmTip van Stip
Een kleine mensheidgeschiedenis
In de geschiedenisboeken kom je hem meestal niet tegen: de gewone man. Toch was hij er altijd al. Historicus Jos Palm zocht hem op en beschrijft zijn leven door de hele geschiedenis.…€ 8,95
Working Lives – Marc S. Miller (red.)Een geschiedenis van het Amerikaanse Zuiden gezien vanaf de werkvloer. Working Lives vertelt verhaal van mijnwerkers, textielarbeiders, landarbeiders, fabrieksarbeiders en vakbondsactivisten. Engels.
€ 19,95
